אירועים ופעילויות

ואנור: משחקים מדהימים בפסטיבל אייקון 2014

מאת חגי גומפרט

משחקים מדהימים בפסטיבל אייקון

חג הסוכות עבר ואיתו חלפו שלושה ימים אינטנסיביים של אייקון, כנס המדע הבדיוני והפנטזיה הנערך בכל חול המועד סוכות מזה 18 שנה. גם הצוות של ואנור תרם את חלקו, ובימים השני והשלישי של הכנס רצה פעמיים "רצועת ואנור" בשעות הצהריים (14:00-17:00).

השנה הכנס היה צפוף במיוחד. נראה שהגיע הזמן לחשוב על העברת הכנס ממיקומו המיתולוגי בחצר בית הספר עירוני א' למקום גדול יותר, או לכל הפחות לתפוס מחדש את רחבת הכניסה של הסינמטק ולפצל את הדוכנים על פני שני דוכנים, כפי שהיה בעבר.

אבל מספיק לדבר על אייקון – בואו נדבר ואנור!

ארגון כנס בתוצאה של 7-9

ראשית, אני רוצה לציין לטובה את המזגנים בכיתות המשחק, שעבדו היטב, ואת השולחנות שהמתינו מסודרים עם כיסאות עוד לפני הסבב. זה לא עניין של מה בכך – משום שבכנסים קודמים כבר קרה שמצאנו חדר עם מזגן לא מתפקד, או שכל השולחנות והכיסאות בו ערומים זה על זה בצמוד לקירות.

שנית, אני חייב להודות למנהלת הפקת התוכן שירה ספיר, שרדפה אותי בטלפון במהלך יום שני באדיקות הראויה להערצה. שירה וידאה שקמתי בבוקר ושאני בדרך לכנס ולא מתכוון להבריז, עדכנה אותי כל הבוקר על מצב הנרשמים, וטרחה להתקשר שעה לפני הסבב כדי להזכיר לי להגיע רבע שעה לפני תחילת הסבב, לשאול האם כל המנחים נמצאים ולוודא שהמשחק מתאים גם לנרשמים שאין להם ניסיון במשחקי תפקידים. בסיכומו של דבר, הבעיה היחידה ביום שני הייתה בחלוקת השתייה- קיבלנו בקבוקי מים, אבל לא כוסות.

היום השלישי היה מוצלח פחות. אני לא יודע מי צריך היה לרדוף אחרי המנחים ביום שלישי, אבל אז לא קיבלתי ולו שיחת טלפון אחת מסגל הכנס. בנוסף הרצועה הצטמצמה מתפוסה של שני חדרים לחדר אחד ובו שלושה שולחנות משחק- שזה מצב מאוד לא אופטימאלי.

יצא לי לשמוע על משחקי תפקידים אחרים שסבלו מארגון לקוי מצד סגל הכנס- רצועת ואנור סבלה מהעניין רק ביום השלישי, כאשר נדחסו 17 נרשמים לתוך שלושה משחקים בחדר משותף אחד.

המשחקים – בתפוסה מלאה ויותר

ביום שני הנחו גיא בנאי ואור פז את "הרפתקאות בואנור", פורמט היכרות עם עולם המערכה, שרץ בהצלחה גם בכנסים קודמים, ובמקביל הנחיתי אני את "הבריחה מכוכב המבוך". ביום שלישי אור פז חזר כדי להריץ את "הרפתקאות בואנור" עם דניאל זולוטניסקי, בעוד שגיא ערך משחק היכרות עם השיטה לדוברי אנגלית.

ביום שני הגענו לתפוסה מלאה של נרשמים לרצועה- 15 שחקנים המחולקים לשלוש קבוצות של חמישה שחקנים. המשחקים החלו רבע שעה אחרי תחילת הסבב, שזה עיכוב בגבול הסביר.

ביום שלישי הגיעו 17 נרשמים מתוך 15 נרשמים – שזה לא בסדר בכלל, אבל למזלנו משחקים ב"עולם המבוך" יכולים לתמוך במספר שחקנים ככל שהמנחה מסוגלת לפצל את תשומת הלב שלה. משחקים רבים אחרים (לדוגמה כאלו עם דמויות מוכנות שנוצרו במיוחד עבור המשחק) פשוט לא יכולים לקבל שחקנים מעבר למקסימום. זה עוד עניין שכדאי שיטופל לפני הכנס הבא.

כוכב המבוך

"כוכב המבוך" היא אדפטציה לשיטת המשחק הבסיסית של עולם המבוך, שהמקצועות בה הוחלפו על מנת לאפשר משחק אופרת-חלל צ'יזית ומופרעת ברוח "ג'ון קרטר איש המאדים", "פלאש גורדון" או "שומרי הגלקסיה". המשחק ביום השני הוכתר כהצלחה, כאשר חבורת ההרפתקנים פילסה את דרכה במסדרונות הכלא של "כוכב המבוך" הידוע לשמצה עד שמנוע ההרס די-איי-אי (DIE!) הצליח להשמיד את גופו של נבל מרושע, ושאר הקבוצה הפעילה שדה אלקטרומגנטי שמחק את קבצי הזיכרון של הנבל – ואת החברים הרובוטיים בקבוצה.

לאחר מכן מנע השדה האלקטרומגנטי שידור אות רדיו שיודיע לצי על הצלחת המשימה וחיסול הנבל. מפקדי הצי, שיצאו מנקודת הנחה שההרפתקנים נכשלו, הפציצו את כוכב המבוך עד דק וכל צוות הכלא והאסירים (כולל אלו מההרפתקנים שהשדה האלקטרומגנטי לא פירק אותם לגורמים) הפכו לאבק כוכבים במה שניתן לתאר כסיום מפוצץ של המשחק.

אני נהניתי מאוד – ואני מקווה שגם השחקנים נהנו.

משחקים באנגלית

נקודה מעניינת שראוי להתייחס אליה היא הדרישה למשחק ואנור באנגלית.

זה רעיון שהעלה גיא בנאי, שאחד הסבבים שהוא מריץ בכנס יורץ בשפה האנגלית. חשבנו שיתעניינו בזה שלושה או ארבעה שחקנים, אבל מסתבר שכמעט חצי מהשחקנים שנרשמו ביום שלישי קיוו לשחק באנגלית. בסופו של דבר הסידור היה ששחקנים שהאנגלית שלהם באמת טובה משמעותית מהעברית ישחקו בקבוצה האנגלית של גיא, ואלו שמסוגלים לשחק בעברית מבלי להאט את המשחק ישחקו בעברית אצל אור פז.

מסתבר שהביקוש למשחקים באנגלית קיים, וזה אומר שכדאי לכנסים המשלבים משחקי תפקידים לשקול גם היצע של משחקי תפקידים באנגלית. מובן שלא צריך הרבה משחקים באנגלית, אבל שניים או שלושה סבבים באנגלית ביום כנס יכולים ככל הנראה לפתוח דלת בפני שחקנים שלא נרשמים לכנסים משום שהם לא מסוגלים להעביר משחק תפקידים בכנס בעברית.

בהחלט נקודה למחשבה, וכנראה שנקיים סבב אחד באנגלית גם בכנסים הבאים.

תגובה אחת על ״ואנור: משחקים מדהימים בפסטיבל אייקון 2014״

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.